• هک شدن تلفن زمانی اتفاق می‌افتد که یک مجرم سایبری از نرم‌افزارهای مخرب برای آلوده کردن و به خطر انداختن گوشی‌های هوشمند آسیب‌پذیر استفاده کرده و اطلاعات شخصی ذخیره شده در دستگاه‌ها را بدزدد. مطمئناً، تلفن‌های هوشمند ممکن است گهگاه دچار مشکل شوند زیرا هیچ دستگاهی کامل نیست. اما چگونه و از کجا بفهمیم گوشی هک شده است؟

  سوالات زیر نمونه ای از پرتکرار ترین سوالات کاربران از تیم پشتیبانی سامسونگ می باشد:

  چگونه بفهمیم هک شدیم؟

   چگونه از هک شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

   نشانه های هک شدن واتساپ چیست؟

   نرم افزار جلوگیری از هک شدن گوشی چیست؟


  بیشتر بخوانید: بهترین گوشی های سامسونگ 2021


   

  جای تعجب ندارد که گوشی های همراه، هدف هکرها قرار می گیرند. علی رغم همه تلاش های گوگل و اپل، بدافزارهای موبایل همچنان وارد اپ استورهای رسمی شده اند و این اپلیکیشن های خطرناک می توانند بسیار مضر باشند.

  طبق گزارش McAfree 2020 Mobile Threat Report بیش از نیمی از اپلیکیشن های مضر، درگوشی پنهان می شوند بدون آنکه آیکونی بر روی صفحه هوم اسکرین ظاهر شود در نتیجه  اطلاعاتی را از دستگاه به سرقت می برند یا به فروش میرسانند.

  چرا گوشی هک می شود؟

  هم گوشی های اپل و هم گوشی های اندروید می توانند مورد هدف هکرها قرار گیرند. ممکن است بدافزارها شامل نرم افزارهای جاسوسی نیز باشند که محتوای دستگاه را مورد بررسی قرار میدهند. این دسته از برنامه ها، پهنای باند اینترنت دستگاه را کاهش داده و وقتی وارد اپلیکیشن های موجود بر روی گوشی می شوند ، اطلاعات کاربر را به سرقت می برند.

  این بدافزارها معمولا به واسطه دانلود اپلیکیشن از منابع غیر رسمی مانند لینک های ارسالی از طریق ایمیل یا پیام ها وارد دستگاه می شوند. البته برخی از اپلیکیشن های تجاری برای جاسوسی کردن نیز وجود دارند که نیازمند دسترسی فیزیکی به دستگاه هستند و بر روی دستگاه دانلود می شوند.

  از کجا بفهمیم گوشی هک شده 

  1: کاهش چشمگیر عمر باتری

  کاهش سریع عمر باتری نمی تواند دلیل قطعی برای هک شدن گوشی شما باشد اما در برخی شرایط می تواند نشانه ای از هک شدن باشد زیرا رد و بدل کردن دیتا و اطلاعات، نیاز به انرژی فراوانی دارد که موجب کاهش ناگهانی و چشمگیر باتری گوشی می شود.

  2: عملکرد نامناسب و کند شدن گوشی

  آیا گوشی همراه شما به طور مرتب هنگ می کند یا کند می شود؟ عملکرد نامناسب و کند شدن گوشی ممکن است یکی از نشانه های هک شدن گوشی باشد. البته مرور زمان و حجم اطلاعاتی که در حافظه گوشی ذخیره می شود نیز باعث کندی و هنگ کردن گوشی می شود در نتیجه کند شدن گوشی زمانی می‌تواند یکی از نشانه‌های هک شدن باشد که به طور ناگهانی و بدون دلیل باشد.

  3: مصرف بالای اینترنت 

  یکی دیگر از علائم هک شدن دستگاه، مصرف بالای اینترنت می باشد. در واقع زمانی که گوشی شما هک می شود، به علت رد و بدل شدن های زیاد دیتا و اطلاعات در پس زمینه دستگاه،گوشی اینترنت بسیاری مصرف می کند در نتیجه هنگامی که متوجه مصرف بالای اینترنت در گوشی خود شدید، مطمئن باشید یا اپلیکیشنی مخرب موجب آن شده یا گوشی شما هک شده است.

   

  4: تماس ها و پیام های خروجی صورت نگرفته توسط شما

  اگر فهرستی از تماس ها یا پیام های ارسالی، بر روی گوشی مشاهده کردید اما این تماس ها پیام ها را شما ارسال نکرده اید، این امر می تواند نشان دهنده فهرستی از شماره هایی باشد که بدافزار، گوشی را وادار به  تماس با آنها می کند.همچنین ممکن است پیامک های عجیبی دریافت کنید که شامل محتوایی عجیب باشند و از شماره های ناشناس ارسال شوند. این پیام ها نیز می توانند نشانه ی هک شدن گوشی شما باشند.

  5: فعالیت های غیر عادی در اکانت های متصل به دستگاه

  زمانی که یک هکر به گوشی شما دسترسی پیدا کند در واقع به اکانت های شما نیز دسترسی پیدا می کند که از شبکه های اجتماعی تا ایمیل و اپلیکیشن های دیگر را در بر می گیرد. حتی این امر می تواند با ریست کرن پسورد اکانت شما نیز همراه شود.

  6:پاپ‌آپ‌های نامناسب

   اگر در تلفن همراه خود پنجره‌های تبلیغاتی نامناسب را مشاهده کردید، می‌تواند نشان دهد که تلفن شما در معرض خطر قرار گرفته است.برای رفع این مسئله حتما اپلیکیشن مخربی که نصب کرده‌اید را شناسایی و از روی دستگاه حذف کنید. 

  7: اپلیکیشن های عجیب و ناشناخته 

  اگر متوجه شدید که اپلیکیشنی (برنامه ای) عجیب و ناشناخته در دستگاه شما دانلود و نصب شده است، مطمئن باشید کار یک هکر است.همه ی برنامه ها برای نصب نیاز به اجازه ی شما دارند و برنامه ای که بدون اجازه و به طور خودکار در گوشی شما نصب شده است نشان دهنده ی هک شدن گوشی می باشد و بهتر است سریع خذف شود.

  8: داغ شدن گوشی 

  داغ شدن گوشی هنگامی که شما مشغول بازی هستید امری طبیعی است، اما اگر از گوشی خود استفاده نمی کنید ولی متوجه داغ شدن شدید و ناگهانی بدنه دستگاه می شوید، ممکن است هکی صورت گرفته باشد زیرا زمانی که گوشی شما هک شود و اطلاعات در پس زمینه آن در حال رد و بدل باشند، پردازنده گوشی در حال کار خواهد بود و این مسئله منجر به داغ شدن دستگاه بدون اینکه شما از آن استفاده‌ای کرده باشید می‌شود. 

  9: نویز و سر و صدا در تماس های تلفنی

  اگر هنگام تماس متوجه سر و صدا هایی عجیب یا نویز شدید،می تواند نشانه ای از هک شدن گوشی باشد.پس اگر شما نیز رفتارهای عجیب و غریب و نویزهای اضافی در گوشی خود احساس می‌کنید حتما پیگیر آن شوید که مشکل آن چیست؟ چون احتمال زیادی وجود دارد که هک شده باشید.

  نرم افزار جلوگیری از هک شدن گوشی

  اگر علائم هک را بر روی دستگاه گوشی همراه خود مشاهده می کنید اولین گام، دانلود اپلیکیشن امنیت موبایل است. در مورد گوشی های اندروید، Avast می تواند گزینه مناسبی باشد که نه تنها دستگاه را از نظر وجود بدافزارها ارزیابی می کند بلکه VPN هایی را پیشنهاد میکند و یا پین هایی را برای برخی از اپلیکیشن های خاص پیشنهاد می کند.

   

  راههای جلوگیری از هک شدن گوشی سامسونگ

  امروزه با گسترش فناوری و اینترنت و با توسعه شبکه های پرسرعت 5G، همواره وابستگی افراد به گوشی های همراه بیش از پیش شده است. ولی متاسفانه روش‌هایی وجود دارد که سودجویان با استفاده از آنها به هک کردن گوشی های افراد و نفوذ در اطلاعات و حسابهای آنها می‌پردازند.

  در اینجا راهکارهایی را به شما آموزش می دهیم که میتوانید با استفاده از آنها مانع از هک شدن گوشی سامسونگ شوید:

  •  بر روی صفحه صفحه نمایش گوشی سامسونگ، قفل صفحه و رمز عبور نصب کنید:در واقع استفاده از رمز عبور به عنوان یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از دسترسی افراد به تلفن همراه شما محسوب می‌شود. رمزهای عبور همانند پین‌کد ها و الگوها می توانند مانع از دسترسی افراد مختلف به اطلاعات گوشی شما شوند.  در حال حاضر روش های پیشرفته تری مانند استفاده از اثر انگشت و یا شناسایی چهره نیز وجود دارد که امنیت بالاتری را برای گوشی ها تامین کرده‌اند.
  • دانلود بازی ها و اپلیکیشن ها از سایت های معتبر:یکی از مهمترین روش هایی که هکرها با استفاده از آنها وارد تلفن همراه شما می شوند سایت های نامعتبر است . بسیاری از افراد به دلیل ناآگاهی از این موضوع، برنامه های مورد نیاز خود را از سایت های نامعتبر دانلود کرده و شرایط لازم برای ورود هکرها به گوشی همراهشان را فراهم می‌کنند. بنابراین همیشه باید برنامه های مورد نیاز خود را از سایت های معتبر دانلود کنید تا دسترسی به گوشی همراه شما از طریق هکرها ممکن نباشد.
  •  استفاده از آنتی ویروس های مختلف برای گوشی همراه: نصب آنتی ویروس قوی نیز می تواند یکی از روشهایی باشد که باعث حفاظت از اطلاعات شخصی گوشی شما می شود.
  • حذف ایمیل های ناشناس و لینک های مخرب: ممکن است شما نیز این تجربه را داشته اید که ایمیل های نامعتبر و لینک هایی از سوی هکرها به روش های مختلف دریافت کرده باشید که همه این لینک ها و ایمیل ها می توانند راه دسترسی و هک گوشی همراه شما را باز کنند. بنابراین لازم است در صورت مشکوک بودن ایمیل و یا لینک دریافتی، آن را سریعا حذف کنید.
  • به کارگیری پروتکل های امن https: این روش می‌تواند یک بستر بسیار امن را بر روی یک شبکه بزرگ مانند اینترنت ایجاد کند. بنابراین حتی زمانی که به ایمیل یا حساب بانکی خود وارد می شوید از https در ابتدای نام سایت استفاده کنید تا مانع از دسترسی هکرها به اطلاعات شخصی شما شود.
  • غیر فعال کردن وای فای و بلوتوث در مواقع مورد نیاز: هکرها می‌توانند از طریق بلوتوث و وای فای نیز به گوشی همراه شما دسترسی پیدا کنند. بنابراین برای جلوگیری از این امر، در اماکن عمومی، بلوتوث و وای‌فای خود را خاموش کنید.
  • استفاده از Google Authenticator: شما با استفاده از این اپلیکیشن میتوانید یک لایه امنیتی بسیار قوی را برای حساب کاربری خود ایجاد کنید. این نرم‌افزار به عنوان یکی از نرم افزار های معتبر برای احراز هویت اکانت گوگل محسوب می‌شود. بنابراین می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

  سخن آخر:

  در این مقاله با نشانه های هک شدن گوشی آشنا شده و دریافتیم که چگونه از هک شدن گوشی جلوگیری کنیم. در واقع هر چه اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببریم می توانیم مانع از هک شدن گوشی خود شویم. اگر متوجه علائمی مشکوک در گوشی خود شدید می توانید با پشتیبانی سامسونگ تماس گرفته و از راهنمایی و مشاوره ی همکاران ما بهره مند شوید.

  برای ارتباط با بخش تعمیرات گوشی و تبلت سامسونگ و پشتیبانی کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید:

  شعب نمایندگی سامسونگ
  شعبه۱: ۸۸۶۹۷۰۲۰ سعادت آباد
  شعبه۲: ۲۶۷۵۲۵۰۰ هروی-وفامنش
  شعبه۳: ۸۸۶۴۱۷۰۷ م ونک برج نگار

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  1 دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید