مجموعه ایموجی ها یک شبه به وجود نیامدند در واقع این شکلک ها (Emoticons) بودند که در ابتدا پا به دنیای ارتباط دیجیتال گذاشتند.
اسکات فالمن پروفسور و محقق دانشگاه Carnegie Mellon  اولین نفری بود که در سال 1982 از شکلک ها استفاده کرد و پیشنهاد بکارگیری این تکنیک را جهت انتقال هر چه بیشتر حس در پیام دیجیتالی مطرح کرد.
نزدیک به دو دهه بعد در سال 1999 شیگتاکا کوریتا کارمند شبکه مخابراتی NTT DoCoMo ژاپن در توسعه شکلک ها یک قدم فراتر نهاد و با الهام از شخصیت ها و کاراکترهای چینی و کمدین های ژاپنی مانگاManga)) اولین گونه از ایموجی ها را خلق کرد. هدف وی در ابتدا انتقال هرچه بیشتر اطلاعات فقط در بخش کوچک و محدودی از صفحه نمایش بود.

emoji

از آنجایی که ایموجی ها به سرعت با استقبال و تحسین جهانی روبرو شد کمپانی ها و شرکت های ارتباط جمعی در سراسر دنیا شروع به توسعه طرحها و ایموجی های خاص خودشان کردند. هنگامی که کاربران گوشی ها با برندهای مختلف که سعی در ارسال ایموجی ها برای یکدیگر داشتند با محدودیت نمایش آنها بر روی گوشی های مختلف مواجه  می شدند در این زمان بود که کنسرسیوم یونیکد پا میان گذاشت، موسسه ای غیرانتفاعی که غالب استانداردهای متنی را برای تولید کنندگان وضع می کند.
این موسسه کدینگی استاندارد و بین المللی برای استفاده و توسعه ایموجی ها در سیستم عاملهای مختلف در سال 2010 تصویب کرد که اخیراً نیز با توجه به نیاز توسعه دهندگان برای بروز رسانی ایموجی ها با افزودن تعداد ی از آنها به سیستم Unicode 8.0  در ژوئن گذشته موافقت کرد و با وجود اختلاف ظاهری نسخه جدید ایموجی ها با نسل قبلی همچنان در سیستم عامل های مختلف قابل نمایش می باشند.

emoji-note5

با توجه به فراگیر شدن استفاده از ایموجی ها تیم طراحی UX سامسونگ بی وقفه مشغول به روز رسانی آنها به مجموعه ای 1200تایی میباشد و با وجود اپلیکیشن های مختلف که سرویسی مشابه ارائه می دهند سامسونگ سعی دارد تا طرح های جدید خود را به گونه ای ارائه دهد تا با تمامی سیستم عاملها سازگار باشد. اما چه چیز باعث برتری ایموجی های سامسونگ نسبت به سایر ایموجی هاست؟ مدیران تیم طراحی سامسونگ در پاسخ به این سوال عنوان داشتند که تمرکز زیادی روی جزئیات در طراحی اولیه ایموجی ها دارند تا هنگام استفاده دقیقا ً همان حس مورد نظر انتقال داده شود. به عنوان مثال اگر چهره خندان ایموجی ها چشمان بزرگتری داشته باشند به همراه جزئیات بیشتر حس شادی بیشتر و تاثیرگذار تری را منتقل خواهد کرد.بخش دیگری از تمرکز سامسونگ در راستای همگانی کردن ایموجی های جدید این شرکت می باشد به نحوی که برای همه افراد در هر سنی و با هر قومیتی قابل فهم باشد اما در این مسیر طراحان با مشکلاتی نیز مواجه میشوند که یکی از آنها محدود بودن فضای 108x108 پیکسلی جهت نمایش ایموجی هاروی صفخه نمایش گوشی های موبایل است که این ابعاد برای به نمایش گذاشتن جزئیات بسیار محدود است. از مشکلات دیگر در طراحی ایموجی ها استفاده تعدادی از آنها کنار دیگر است و یا هنگامی که طرحی 2بعدی در کنار طرحی 3 بعدی قرار می گیرد. برای رفع این مشکل طراحان سایه ها و زاویه تابش نور را در همه طرح ها یکسان در نظر میگیرند تا با یکدیگر همخوانی بیشتری داشته باشند. آنها امیدوارند تا در آینده ای نزدیک با ارائه تکنولوژی جدید بتوانند فضای بیشتری از صفحه نمایش را به ایموجی ها اختصاص دهند و یک پیام صوتی نیز به آن اضافه کنند.

emoji-designer

اهمیت ایموجی در زبان مدرن انکار ناپذیر است. جایی که زبان نوشتاری عاجز از انتقال حس میباشد بهترین راه حل استفاده از ایموجی هاست و همانگونه که زبانها در طول تاریخ دستخوش تغییرات و دگرگونی بوده اند ایموجی ها هم در جهت ارتقاء شیوه برقراری ارتباط بین انسانها پیشرفت خواهند کرد.