IP68 مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار
گوشی های گلکسی S7 و گلکسی S7 اج، تغییرات اساسی در سری گلکسی S سامسونگ ایجاد نمودند که قرار است این تغییرات، تا همیشه در این گوشی ها پایدار باشند. اولین تغییر، IP68 مقاومت در برابر نفوذ آب می باشد. سامسونگ فناوری IP67 (مقاومت در برابر نفوذ آب) را در گوشی گلکسی S5 هم به کار برده بود اما باید یک سری سازگاری هایی را نیز در آن دستگاه ایجاد می کرد. در گوشی گلکسی S5 برای اعمال قابلیت ضد آب می بایست حتما پورت USB را می پوشاندیم. همچنین باتری های جداشونده و پوشش پشتی گوشی، عملا ضد آب بودن گوشی را در بازدهی، کم تر می نمود. سامسونگ در گوشی های گلکسی S7 و گلکسی S7 اج فناوری IP68 (مقاومت در برابر نفوذ آب)، به همراه باتری مهر و موم شده و غیر قابل تعویض خود، ابزار این تکنولوژی را بهتر از همیشه در دست گرفته است. همچنین سامسونگ در معرفی اولیه دستگاه در بارسلونا اعلام کرد که این قابلیت در گوشی گلکسی S7، بدون وجود هیچگونه پوشش خارجی برای پورت USB، طوری در نظر گرفته شده که از زیبایی دستگاه کاسته نشود. این فناوری، برای کاربرانی طراحی شده که خواستار هر دو قابلیت (مقاومت در برابر آب و پورت USB بدون پوشش) در کنار هم بوده اند. 
سیستم خنک کننده CPU
تا به امروز، این اولین باریست که سامسونگ در گوشی های گلکسی خود، چنین تکنولوژی خوبی را اعمال کرده است. این سیستم طوری طراحی شده که حتی در ماکزیمم حالت استفاده از گوشی هم آن را خنک نگه می دارد. از جمله نتایج موثر این سیستم در گوشی هایی که سیستم خنک کننده دارند، عمر بیشتر باتری، عملکرد قویتر باتری و مدت زمان استقامت بیشتر می باشد. سیستم خنک کننده CPU همانند سیستم تهویه هوا برای گوشی هوشمندتان عمل می کند و به جرات می توان این ادعا را داشت که همچون کامپیوتری قوی در جیب شماست.
بلا استثنا و بدون در نظر گرفتن شکل ظاهری گوشی، همه گوشی ها داغ می کنند؛ مخصوصا هنگام بازی کردن با آنها این ویژگی بیشتر از همیشه مشهود است. فقط و فقط طراحی زیبای ظاهر گوشی، بدون داشتن سیستم خنک کننده  CPU، ممکن نیست بتواند سلامت گوشی و باتری آن را تضمین نماید.
وجودMicroSD و UFS برای سرعت و کارایی بیشتر
محل کارت حافظه MicroSD در گوشی های قبلی سامسونگ به دلیل معضلات احتمالی درعملکرد دستگاه، حذف شده بود، اما اینبار متخصصان قوی کره ای هر دو درگاه کارت حافظه MicroSD و UFS را باهم ارائه نمودند. سامسونگ این ویژگی را دوباره در پرچم داران جدید خود عرضه کرده اما اقدامات زیادی هم صورت گرفته تا به سرعت عملکرد دستگاه کوچکترین خدشه ای هم وارد نشود. همه این ویژگی ها در کنار هم از گوشی های گلکسی S7 و گلکسی S7 اج، دستگاه هایی فوق پیشرفته و کارامد ساخته است.