فهمیدن این که داخل بدنه ی فلزی- شیشه ای  گلکسی اس7 و گلکسی اس7 اج، چه نوآوری به کار گرفته شده می تواند برای ما بسیار جالب باشد. با وجود ویژگی مقاوم در برابرآب و ذرات خارجی، پشتیبانی ازکارت حافظه، و ویژگی های دیگر، گلکسی اس7 همچنان عملکردی بی نظیر دارد. برای اینکه نگاه وسیع  تری به عملکرد این دو گوشی داشته باشیم، برخی قطعات این دستگاه را جداگانه بررسی می کنیم.
گلکسی اس 7 سامسونگ
صفحه نمایش و ویژگی مقاوم در برابر آب و ذرات خارجی
گلکسی اس7 تصاویری واضح و درخشان به واسطه ی صفحه نمایش AMOLED با وضوح 2560×1440 Quad HD ارائه می دهد. همچنین کاربران می توانند با بهره گیری از ویژگی Always-On اعلانات را حتی زمانی که صفحه ی نمایش خاموش است روی گوشی خود ببینند. برای اینکه گلکسی اس7 تبدیل به گوشی مقاوم در برابر آب و ذرات خارجی شود، ویژگی IP68 به پشت قاب جلویی و پشتی اضافه شده است.
 سیستم خنک کننده
برای اینکه گلکسی اس7 بتواند بالاترین بار پردازشی موجود در گوشی را تحمل کند، سامسونگ سیستم خنک کننده که درواقع پخش حرارت تولید شده توسط سیستم پردازشی را بر عهده دارد، به این گوشی اضافه کرده است.
گلکسی اس 7 سامسونگ
کارت حافظه
پشتیبانی از حافظه ی جانبی در این دو گوشی هوشمند به 200 گیگابایت افزایش یافته و فضای زیادی برای ذخیره ی عکس، فیلم، آهنگ و فایل های دیگر برای شما فراهم می آورد.
حسگر HRM
حسگر ضربان قلب امکان این را به شما می دهد که میزان فعالیت های فیزیکی خود را بررسی کنید. این بررسی می تواند از طریق اپلیکیشن S Health صورت بگیرد. علاوه بر این با گذاشتن انگشت خود روی این حسگر در پشت گوشی با استفاده از دوربین جلویی گوشی هوشمند خود می توانید عکس های سلفی زیبایی از خود بگیرید.
 پورت USB
گلکسی اس7 و گلکسی اس7 اج به دلیل ویژگی IP68 تا عمق 1.5 مترو به مدت 30 دقیقه می توانند زیر آب بمانند. در این لحظه تمامی ورودی ها از جمله پورت شارژ تا خشک شدن کامل گوشی غیر فعال می شوند.